כללי

פצעי לחץ – אילו מוצרים עשויים לעזור?

לפני שנצלול פנימה אודות האפשרויות והמוצרים השונים לטיפול בפצעי לחץ, עלינו לענות על השאלה המתבקשת: מהם פצעי לחץ? מדובר על פצעים פתוחים הנגרמים, לרוב, מהפעלת כוח באופן ממושך על אותו האזור. לרוב, פצעים אלו אינם מתרפאים ותופעה זו עם הזמן מתחילה להפוך כרונית.
הסיבות לכך יכולות להיות זיהומים, חוסר בתנועה, ירידה או לחילופין שינויים בתחושה, זיהומים ועוד.
המצבים שהכי מזוהים עם פצעי לחץ הוא אשפוז וחוסר תנועה או לחילופין תזונה לקויה.

דרגות לפצעי לחץ

הדרגה הראשונית נקרא אפידרמיס. בשלב הנ”ל יתחיל להיות אודם בעור. אודם זה בעצם מתחיל להעיד שיש התהוות של פצע בשכבה העליונה של העור.

דרגה שנייה נקראת – רדמיס. בשלב הנ”ל יש חתך שטחי בעור או לחילופין מתחילה להיווצר שלפוחית על העור, שחודרים לשכבות העמוקות יותר של העור.

דרגה שלישית – מאחד את תתי העור, אפידרמס (שלב ראשון) ודרמיס (שלב שני) – הפצע מתחיל להשתפט בכל השכבות של העור.

דרגה רביעית – בשלב הנ”ל מדובר כבר על מצב מתקדם בו הכיב חודר אל מתחת לעור ועשוי אף להגיע לעצמות עצמן.

מי נמצא בסיכון?

כמובן שיש קבוצות אשר נמצאות יותר בסיכון מאחרות, אז מי בעצם נמצא בקבוצות אלה?

  • אנשים עם בצקות – אנשים עם בצקות נמצאים בסיכון בשל הסיכון שהעור הנמצא תחת הבצקת ייפתח פצע, בשל הלחץ הממושך.
  • תזונה לקויה – אנשים אשר נמצאים במצב של תת תזונה נמצאים אף הם בסיכון להתפתחותם של פצעי לחץ, על אחת כמה וכמה אם מדובר על אנשים שנמצאים במצבים של אשפוז ממושך, כלומר, לא נוטים לזוז הרבה ועל העור נוצר לחץ שעשוי לפתח פצעי לחץ.
  • מחלות בכלי דם – אנשים הסובלים ממחלות אלו עשויים לסבול מפגיעה של אספקת דם אל שכבות העור.
  • אי תזוזה – אחת מהסיבות המרכזיות שעשויות לגרום להתפתחותם של פצעי לחץ היא אי תזוזה, מה שמכניס את אוכ’ הקשישים לאחת מהקטגוריות להתפתחותם של פצעי לחץ.
  • סכרת/מחלות נוירולוגיות ופגיעות תחושתיות – כפי שרשמנו קודם לכן, אנשים שנמצאים במצב של שכיבה לאורך זמן וסובלים מפגיעה תחושתית, נמצאים במצב מוגבר להתפתחותם של פצעי לחץ, אחד מקבוצות אוכלוסייה אלו הם סכרת.

האם ניתן למנוע פצעי לחץ?

התשובה היא כן. בין אם מדובר על שכיבה ממושכת על מיטה ובין אם מדובר על ישיבה ממושכת על כסא גלגלים – ישנם עזרים שמטרתם למנוע פצעי לחץ כפי שתיארנו לעיל.
הדרך הטובה ביותר למנוע פצעי לחץ מלכתחילה היא על ידי שימוש במזרנים כמו מזרני ביצים/כריות ביצים,
מזרני פצעי לחץ ויסקו וספוג, כריות טמפור לפצעי לחץ, מזרני גומי עם בועות/מזרן שורות לפצעי לחץ

מה חשוב לדעת?

אחד הדברים שהכי קריטיים בנושא של פצעי לחץ היא התזוזה של המטופל, כלומר, בכל מספר שעות לבצע שינוי של התנוחה של המטופל. מעבר לכך, יש לשמור על היגיינה של המטופל, לרחוץ ולנגב את העור – כמה שניתן כמובן.

כמו כן, תמיד חשוב להיוועץ עם רופא בכדי לדעת מה מצבו של המטופל, כיצד לסייע לו, באיזה שלב של פצעי הלחץ הוא מצוי, איזה ציוד עזר עשוי להתאים לו יותר ואיזה פחות ולעקוב אחר הנושא וכמובן – לא להזניח!